המעבדה לחקר איכות האוויר

עודכן: 01.10.2017

Air-O Lab

המעבדה לחקר איכות האוויר

ראש המעבדה: ד"ר אלכסנדרה צ'ודנובסקי

 

נושא המחקר המרכזי של המעבדה לחקר איכות האוויר (Air-O Lab) הינו בחינת ההשפעה האקולוגית של זיהום סביבתי על איכות האוויר, איכות הצומח והקרקע. כלי המחקר העיקריים הינם ניתוח הדמאות לווין במערכות מידע גיאוגרפיות (GIS), ובחינת הקשר עם משתני ייחוס סביבתיים שונים באמצעות שיטות סטטיסטיות מתקדמות.

 

מחקרי המעבדה מתמקדים בנוסף על בחינת השפעת האורבניזציה על איכות סביבתית בסביבה עירונית.  זהו נושא רלוונטי במיוחד עבור מדינת ישראל אשר נמצאת בתהליך של עיור מואץ ובניה אינטנסיבית.

 

היבט מדעי עיקרי במעבדה עוסק בניטור ואבחנה בין מקורות זיהום שונים: טבעי, אנטרופוגני, ימי וממקורות מעורבים. אנו משתמשים במקורות מידע מגוונים המגיעים מלוויינים (שכבת האארוסולים, גזים אטמוספריים), בנתונים אודות זיהום האוויר מתחנות קליטה קרקעיות (ריכוז חלקיקים עדינים, נתונים אודות אירוסולים ותכונותיהם האופטיות מרשת AERONET), כמו גם נתוני טמפרטורת האוויר והקרקע  - על מנת לייצר תמונה כוללת של סביבת האדם. נתונים אלו משולבים במודלים אפידמיולוגיים להערכת חשיפת האדם לזיהום סביבתי.

 

חשוב לציין כי שאלות המחקר בהם אנו עוסקים במחקרינו מתייחסות לא רק לניטור השינוי הסביבתי-הגיאוגרפי במרחב אלא גם לבניטור הגורמים אשר מביאים לשינוי זה. 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>