תחומי לימוד בתואר ראשון

עודכן: 01.02.2023

תחומי לימוד בתואר ראשון

מטרת הלימודים ומבנה הלימודים:

התוכנית הלימודים לתואר "בוגר אוניברסיטה" מאפשרת לתלמידים לימוד והבנה מעמיקים של התהליכים הפיזיים והאנושיים המעצבים את העולם בו אנו חיים ומקנה את הכלים המתודולוגיים שיעזרו במחקר ובעבודה יישומית אל מול האתגרים החברתיים, הסביבתיים והכלכליים של המאה ה-21 (כגון, שינויי אקלים, גידול אוכלוסין, פערים כלכליים וחברתיים וכדומה). התוכנית מציעה העמקת ידע בתחומים הרלוונטיים ויצירת אינטגרציה ביניהם. הכשרה כזו, המבוססת על גישה המשלבת בין התחומים, הינה בעלת ערך תיאורטי ומקצועי גבוה ותשמש את הסטודנטים בהמשך הלימודים המחקריים והיישומיים שלהם. שילוב כזה יציב את התלמידים הלומדים בתוכנית בעמדת יתרון בשוק העבודה לעומת בוגרים ממוסדות אחרים.

 

הלימודים נועדו להקנות לתלמידים הבנה, ידע מעמיק וכלים מתודולוגיים בשלושה תחומים עיקריים:

 

הסביבה הפיזית: אקלים ומשאבי מים וקרקע  

תחום ידע זה עוסק בסביבה הפיזית ובאופן ממוקד בשני תחומים מרכזיים:

  1. אקלים וסביבה - הכוללים את ענפי הקלימטולוגיה הסינופטית, הרגיונלית, שינויי אקלים, קלימטולוגיה אורבנית, קלימטולוגיה יישומית ותכנון תואם אקלים.

  2. הידרוכימיה - הגורל הכימי, פיזיקלי וביולוגי של מזהמי מים שונים וכן פיתוח טכנולוגיות חדישות לסילוק ופירוק של מזהמים עמידים.

 

גאו-אינפורמטיקה

תחום ידע זה משלב בין טכנולוגיות חדשניות ליצירה, שמירה, עיבוד והצגה של מידע מרחבי לבין הידע הגאוגרפי והסביבתי. מערכות משולבות של הצגה וכריית נתונים במרחב באמצעות מערכות ממוחשבות, חיישנים ואמצעי תצפית משוכללים הממוקמים על מטוסים ולוויינים הם חוד החנית של תחום זה.

הלימודים בתחום מיושמים למגוון תחומי הגאוגרפיה ובעיקר לתכנון עירוני ואזורי ומכשירים את התלמיד לעסוק במקצועות אלו עם סיום לימודיו.

 

תכנון עירוני ואזורי

תחום זה מציע לתלמיד התמחות רחבה במגוון התחומים המעצבים את העיר והסביבה האנושית: חברתיים, כלכליים, תרבותיים, תחבורתיים ומדיניים-היסטוריים וכן הגורמים הפיזיים והקשרם לתכנון עירוני ואזורי. תחום זה מציע אפשרויות הכשרה והתנסות במחקר ובהיבטים יישומיים וכולל את הנושאים הבאים: תכנון מרחבי וסביבתי ברמת העיר והאזור, קיימות האדם וזכויות אדם בתכנון, האדם במרחב העירוני, עיצוב עירוני, תחבורה ותכנונה ויישומי מידע גאוגרפי וחישה מרחוק בתכנון. לימודים בתחום זה מכשירים את התלמידים בין היתר להשתלבות בעבודה בתחום התכנון בממשל המקומי, האזורי והארצי.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>