פרופ' אריה ביתן ז"ל

עודכן: 11.03.2021

2019-1935

פרופ' אריה ביתן ז"ל

פרופ' אריה ביתן ז"ל

פרופ' אריה ביתן, מבכירי החוקרים בארץ ובעולם, בקלימטולוגיה אורבנית, בקלימטולוגיה יישומית ובקלימטולוגיה רגיונלית.

 

אבי האסכולה של תכנון תואם אקלים וסביבה בישראל. היה פרופ' ביתן הראשון, שהחדיר שיקולים אקלימיים-סביבתיים למחשבת התכנון היישובי, האזורי והאורבני והראשון בביצוע מחקרים טופו-אקלימיים בארץ, שהיוו פריצת דרך בחקר והבנת תהליכי התכנון ויצרו בסיס ידע לבחירת המיקום של יישובים חדשים ותכנונם המפורט.

 

הראשון שטבע את המונח "שיקום אקלימי של המרחב האורבני בערים קיימות", מונח הנמצא כיום בשימוש בינלאומי רחב ומבטא שיטות מדעיות לשיפור אקלימי-סביבתי של ערים קיימות.

 

בשנת 1977 הקים בחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם באוניברסיטת תל-אביב את היחידה והמעבדה לחקר אקלים העיר, ולקלימטולוגיה יישומית (תכנון תואם אקלים וסביבה). זו הייתה למוקד עולמי של ייעוץ, יוזמות מחקר, חילופי מידע, הדרכה, (הפעלת שני בתי ספר קיץ בינלאומיים בתחום) ומפגשים בינלאומיים בתחום הקלימטולוגיה האורבנית. בזמנו היה זה המכון היחיד במינו בארץ במעמדו, בקשריו ובפעילויותיו הבינלאומיים.

 

פרופ' ביתן עמד פעמיים בראשות החוג, היה אחד מראשי החוג הבולטים בתרומתם ובמלחמתם העיקשת למענו, והצליח להביא לפיתוחו ולקידום מעמדו באוניברסיטה, בישראל ובעולם.

 

תרומתו רבת השנים באה לידי ביטוי בהפצת הידע לדור שלם של מתמחים בתחום. בהוראה באוניברסיטה, בהנחיית סטודנטים לתואר שני ושלישי, בביצוע מחקרים ראשוניים ובפרסום מאמרים חדשניים במיטב כתבי עת בינלאומיים.  וכן הוציא לאור, בשיתוף עם הגב שרה רובין מהשירות המטאורולוגי, את ה"אטלס אקלימי לתכנון פיסי וסביבתי בישראל"

 

פרופ' ביתן זכה בהוקרה בינלאומית ובפרסים רבים. ביניהם, היה הישראלי הראשון שזכה בפרס היוקרתי "The Luke Howard Award" מטעם הארגון הבינלאומי לקלימטולוגיה אורבנית. 

בתקופה זו של התחממות ושינויים אקלימים, יש למחקריו של פרופ' אריה ביתן, שעסקו בתכנון תואם אקלים, ובנייה תואמת אקלים וסביבה, משנה תוקף כאמצעי מרכזי לחיסכון באנרגיה, בניצול אנרגיות מתחדשות ובשיפור הנוחות האקלימית. לכל אלה תרומה חשובה לרווחת החברה.

 

דורות ההמשך שהעמיד, במשפחה, בעולם האקדמי ובעולם התכנון והסביבה הם הביטוי המשמעותי ביותר למי שהיה וממשיך להיות עבור רבים.

 

יהי זכרו ברוך. 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>