המעבדה לעיצוב עירוני

ראש המעבדה: ד"ר טלי חתוקה

המעבדה מבקשת לאתגר, לשכלל ולעדכן את הידע בתחום התכנון העירוני, בישראל ובעולם.

באמצעות עיסוק במגורים, תעסוקה, התחדשות עירונית ונוף עירוני מציעה המעבדה כיווני מחשבה חדשים על סביבות החיים של האדם.

המעבדה לעיצוב עירוני (LCUD) היא גוף מחקר שנוסד בשנת 2009 על ידי האדריכלית ד"ר טלי חתוקה. מאז הקמתה, עוסקת המעבדה בשכלול הידע, המתודות וארגז הכלים העומדים לרשות המתכנן, האדריכל והגיאוגרף. באמצעות תהליך של פיתוח יצירתי וביקורתי, נחקרים הקשרים בין ההיבטים החברתיים והפיזיים בעיר ונבחנות אסטרטגיות ניסיוניות לקובעי מדיניות בנושאים של תכנון ועיצוב עירוני. כמסגרת תיווך בין הפרקטיקה לתיאוריה, המעבדה משמשת כמקום של ייצור והפצת ידע ומקדמת שיתופי פעולה עם רשויות, קהילות וחוקרים בתחום ההתחדשות והעיצוב העירוני.

בין הפרויקטים שמובילה המעבדה:

  • עיר-תעשיה – מחקר רוחב העוסק במיפוי וניתוח אזורי תעשיה ברחבי הארץ ומציע מסגרת לחיזוק הממשקים בין העיר והתעשיה.
  • קרית גת 2025 – הצעת תכנית אסטרטגית עבור קרית גת, כחלק מחשיבה מחודשת על הערים החדשות; המחקר נעשה בשיתוף המחלקה לתכנון ערים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ועריית קרית גת.
  • שכונה-מדינה – בחינת שכונות מגורים בערים בישראל והצעה של סל כלים וכיווני מחשבה לתכנון סביבות מגורים בעיר.
  • מחדש ישראל – מסמך מדיניות לקידום נושא ההתחדשות העירונית ולכינון מסגרת כוללת ליישומו. המחקר נעשה בשיתוף האדריכלית נעמה מליס.
  • טכנולוגיה והמרחב הציבורי – מחקר הבוחן את ההשפעה של טכנולוגיות ניידות על תפיסת הפרטיות ופרקטיקות חברתיות במרחבים הציבוריים. המחקר נעשה בשיתוף ד"ר ערן טוך מהפקולטה להנדסה תעשייתית באוניברסיטת תל אביב.

קישורים:

אתר המעבדה

אורבנולוגיה, בלוג

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
Developed by
UI/UX Basch_Interactive